انتخاب افزونه استاندارد برای سایت وردپرسی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 بازدید بدون نظر

افزونه‌ها مانند یک رویای جذاب برای وردپرس کارانی هستند که، تمایل به کدنویسی ندارند. مخزن وردپرس بیش از ۵۵,۰۰۰ افزونه را در اختیار وردپرس کاران قرار داده است؛ اما باز هم تشخیص افزونه استاندارد وردپرس، کار سختی است. گشتن میان انبوهی از افزونه‌ها و یافتن افزونه‌ای که مناسب‌ترین گزینه باشد، نیازمند دقت و بررسی نکته‌های متعددی است. اگر چه این نکات تضمین ۱۰۰ درصدی برای یافتن بهترین گزینه نیست، اما می‌توانند راهنمای جامعی در انتخاب یک افزونه استاندارد وردپرس باشد. در این آموزش از کلکسیون طراحی قصد بررسی افزونه‌های وردپرسی را داریم.

افزونه استاندارد وردپرس

قبل از شروع، باید گزینه‌هایی را بررسی کنید… هنگامی‌ که به دنبال یک افزونه استاندارد وردپرس هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که، همان عملکردی که از افزونه انتظار دارید را دقیقاً یادداشت کنید. تهیه یک لیست از عملکردهای مورد نظر و یادداشت کردن کارایی‌های مد نظر به ترتیب اولویت، یافتن افزونه استاندارد وردپرس را ساده‌تر می‌کند.

نکته: چون ممکن است تمامی عملکردها و ویژگی‌های مورد نظر را در یک افزونه پیدا نکنید، عامل اولویت، انتخاب افزونه مناسب را ساده‌تر خواهد کرد. به یاد داشته باشید که لازم نیست یک افزونه، همه کارها را انجام دهد. اگر دو افزونه یافتید که به ‌خوبی با هم کار می‌کنند و می‌توانند آنچه را که نیاز دارید به شما ارائه دهند، این ۲ افزونه را نصب کنید. کیفیت افزونه‌ها بسیار اهمیت دارد… به دنبال افزونه‌ای باشید که بتواند عملکرد صحیحی را ارائه دهد، و همچنین مواظب باشید که تعداد نامعقول و بیش از حد افزونه‌ها وبسایت شما را سنگین نکند.

نحوه جستجوی افزونه استاندارد وردپرس

مخزن وردپرس اولین نقطه شروع جستجوی یک افزونه استاندارد وردپرس است. مکانی که حاوی هزاران نوع افزونه از مبتدی تا حرفه‌ای است… اما همین تنوع و گستردگی ممکن است کار انتخاب افزونه استاندارد وردپرس را کمی دشوار کند.

مخزن وردپرس دارای تنوع عظیمی از افزونه‌ها است؛ اما باز هم جستجو در این انبوه افزونه‌ها کار دشواری است. چون ویژگی جستجو یا دسته‌بندی خاص و… برای تحقیق و بررسی و قیاس افزونه‌ها وجود ندارد و به ناچار باید از موتورهای جستجو یا اطلاعات ارائه شده در وبسایت‌ها کمک بگیریم، تا بر اساس ویژگی‌های مدنظر، نام و نشانی از یک افزونه استاندار وردپرس بیابیم.

افزونه استاندارد وردپرس-wordpress-plugin-directory

انتخاب افزونه استاندارد وردپرس از مخزن

مخزن وردپرس برای انتخاب افزونه استاندارد وردپرس، چندین راه ‌کار ارائه داده است… از جمله:

Featured Plugins: افزونه‌های برجسته و خاص وردپرس را نمایش می‌دهد.
Popular Plugins: می‌توانید با بررسی محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس شروع کنید. احتمال دارد که بین این افزونه‌ها گزینه مورد نظر خود را بیابید.

همچنین می‌توانید از فیلد جستجو کمک بگیرید، که افزونه‌های موجود را بر اساس میزان ارتباط با عبارت جستجو شده نشان می‌دهد.

هر افزونه دارای اطلاعات خاصی است که بررسی آن‌ها روند انتخاب افزونه استاندارد وردپرس را ساده‌تر می‌کند. ازجمله مواردی که باید به آن‌ها توجه داشت عبارت‌اند از:

 • تعداد دفعات نصب فعال افزونه
 • امتیاز افزونه
 • تاریخ آخرین بروزرسانی
 • توسعه ‌دهنده افزونه

سوال: سؤال اینجا است که چرا موارد ذکر شده را بررسی می‌کنیم؟ چون یک افزونه استاندارد وردپرس دارای تعداد قابل قبولی نصب فعال، امتیاز خوب و بروزرسانی‌های منظم است. 

مقایسه افزونه‌ها: کدام یک برای دانلود بهتر است؟

هنگامی ‌که بر اساس ویژگی‌های ذکر شده، چند افزونه را پیدا کردید، می‌توانید صفحات افزونه‌ها را در تب‌های جدید باز کنید و آن‌ها را مقایسه کنید. صفحه افزونه وردپرس، حاوی اطلاعاتی در مورد افزونه، عملکرد آن، نحوه استفاده و… است. باید این اطلاعات را بررسی کنید تا در نهایت به افزونه استاندارد وردپرس دست یابید.

افزونه استاندارد وردپرس-wordpress-plugin

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در ستون سمت راست اطلاعات مهمی در مورد افزونه ارائه شده است. این اطلاعات در ارتباط با تشخیص افزونه، محبوبیت، عملکرد مناسب، صحت و جعلی نبودن افزونه و… بسیار مناسب است. نوار کناری در صفحه افزونه حاوی اطلاعات مفیدی در مورد افزونه است. از جمله:

 • حداقل نسخه وردپرس مورد نیاز برای اجرای افزونه را نشان می‌دهد.
 • تاریخ آخرین بروزرسانی‌ها
 • تعداد دفعات نصب فعال که یک شاخص خوب برای تشخیص محبوبیت افزونه است.
 • و…

امتیازات افزونه

در سایدبار صفحه افزونه، می‌توانید از بخش Ratings رتبه‌بندی مربوط به افزونه را ببینید. تعداد ستاره‌ها معیار سنجش افزونه از نظر کاربران است، که عدد ۱ حداقل رتبه و عدد ۵ به معنی عملکرد مطلوب از نظر کاربر است. البته همیشه باید در نظر داشته باشید که کاربران بسیاری بدون رتبه دادن به افزونه از آن استفاده می‌کنند. ممکن است یک افزونه توسط هزاران نفر از کاربران دانلود شده باشد، اما به اندازه کافی ستاره دریافت نکرده باشد.

افزونه استاندارد وردپرس-plugin-ratings

نظرات در مورد افزونه

هنگامی ‌که یک کاربر قصد امتیاز دهی به افزونه‌ای را دارد، از او درخواست می‌شود تا نظر خود را در مورد افزونه بیان کند. می‌توانید این بررسی و نظرات را با کلیک روی میله‌های رتبه بندی مشاهده کنید. به‌ عنوان‌ مثال، با کلیک روی امتیاز ۱ نظر سایر افراد و انتقادات مرتبط با این افزونه را مشاهده خواهید کرد. در کنار این موارد نظرات مثبت کاربران، نحوه عملکرد افزونه و اطلاعات بسیار مفیدی را می‌توان به دست آورد.

نکته: به امتیاز کل رتبه‌ها نیز دقت کنید.

افزونه استاندارد وردپرس-plugin-reviews

پشتیبانی

با کلیک روی سربرگ support شاهد یک نمای کلی از موضوعات پشتیبانی شده در طول دو ماه گذشته خواهید بود. این گزینه می‌تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با افزونه در اختیار شما قرار دهد.

افزونه استاندارد وردپرس-support-plugin

به این صورت می‌توانید موضوعات پشتیبانی شده را مشاهده کنید. در صورتی که افزونه دارای مشکل خاصی باشد، فوراً متوجه خواهید شد.

نکته: دقت کنید موضوعات پشتیبانی حل نشده به این معنا نیست که افزونه دارای مشکل است؛ اما اگر یک افزونه دارای مسائل متعددی باشد که پاسخی برای آن ارائه نشده و طراح افزونه در دو ماه گذشته به هیچ یک از آن‌ها پاسخ نداده، می‌تواند نشانه بدی باشد. افزونه‌ای با این شرایط ممکن است عملکرد خوبی داشته باشد، اما در بلند مدت پشتیبانی نشود. یا مثلاً بی‌علاقگی باعث شود که نسخه‌های بعدی و بروزرسانی از افزونه منتشر نگردد. 

سازگاری افزونه

اطلاعات این بخش نیز بسیار مفید است. بر اساس داده‌هایی مثل حداقل نسخه مورد نیاز هسته وردپرس، نسخه تست شده و نسخه php می‌توان میزان سازگاری افزونه را به طور تقریبی حدس زد.

 • Requires WordPress Version  حداقل نسخه هسته وردپرس که برای سازگاری با افزونه نیاز است.
 • Tested up to  نسخه‌ای از هسته وردپرس که افزونه روی آن تست شده و به ‌خوبی کار می‌کند.
 • Requires PHP Version  نسخه php مورد نیاز برای سازگاری با افزونه.

افزونه استاندارد وردپرس-Compatibility

تصاویر افزونه

تصاویر افزونه یک راه سریع برای مشاهده عملکرد آن در front-end و back-end وبسایت وردپرسی است. گاهی اوقات تصاویری را می‌بینیم که نشان می‌دهند افزونه دارای امکانات مورد نظر ما است و حتی این تصاویر گویاتر از متن توضیحی افزونه هستند.

گاهی توضیحات افزونه برای کاربران گیج‌کننده است، ولی تصاویر به قدری گویا و مناسب هستند که نمایان‏گر عملکرد افزونه هستند، و می‌توانند در انتخاب افزونه تأثیر مثبتی داشته باشند.

افزونه استاندارد وردپرس-plugin-Screenshots

بررسی سؤالات متداول FAQ و سایر نکات

همیشه در انتخاب افزونه استاندارد وردپرس، بخش پرسش‌های متداول و دیدگاه‌ها را دنبال کنید. این صفحات معمولاً شامل اطلاعات مفیدی در مورد نحوه استفاده از یک افزونه هستند.
مطالعه بخش پرسش‌های متداول می‌تواند به شما در پیکربندی و تنظیم افزونه کمک کند. حتی می‌توانید اطلاعات اضافه‌تری در مورد نحوه عملکرد افزونه یا امکانات آن به دست آورید. همچنین می‌توانید توصیه‌های طراح افزونه مثل نحوه اضافه کردن سبک‌های CSS را مشاهده کنید.

در نهایت با توجه به ویژگی‌های ذکر شده، قادر به یافتن افزونه استاندارد در وردپرس خواهید بود اما…
دست نگه دارید! سریعاً افزونه را نصب نکنید… چون قبل از نصب، باید آن را آزمایش کرد.

تست افزونه

افزونه‌ای که به طرز ضعیفی کدنویسی شده باشد یا از استانداردهای کدگذاری وردپرس تبعیت نکرده باشد، می‌تواند سرعت وبسایت شما را کاهش دهد و باعث ایجاد بار غیر ضروری در سرور شود. برای بررسی این مشکل می‌توان از ابزارهای آنلاین تست سرعت مانند pingdom استفاده کرد.

 1. آدرس وبسایت خود را وارد کنید و تست سرعت را اجرا کنید.
 2. نتایج ارائه شده را بررسی کنید.
 3. سپس به وبسایت خود بروید و افزونه‌ای را که می‌خواهید تست کنید فعال کنید.
 4. دوباره به سرویس تست سرعت رجوع کرده و مجدداً وبسایت خود را تست کنید.
 5. اگر افزونه، سرعت بارگذاری وبسایت را کاهش داد و رقم اضافه شده به زمان بارگذاری سایت زیاد بود، باید سعی کنید یک افزونه بهتر پیدا کنید.

به ‌عنوان ‌مثال، در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که افزونه‌ای ۲ ثانیه به زمان بارگذاری وبسایت اضافه کرده است و وبسایت را به طور قابل توجهی کندتر می‌کند. در این مواقع بهتر است یک جایگزین مناسب‌تر بیابید.

افزونه استاندارد وردپرس-speed-test

بعد از تست افزونه اگر از آن راضی بودید و به زمان بارگذاری وبسایت خللی وارد نشد، می‌توانید آن را نصب و فعال کنید. در آخر همیشه به یاد داشته باشید که برای تداوم جامعه وردپرس باید از طراحان و توسعه دهنگان حمایت کرد.

بازگشت و حمایت از طراح و توسعه ‌دهنده افزونه

وردپرس یک جامعه نرم‌افزاری بسیار بزرگ است و طراحان و توسعه‌ دهندگان این جامعه هزینه‌هایی مانند زمان، کار سخت و خلاقیت خود را صرف رضایت کاربران می‌کنند؛ بنابراین هر شخصی در حد توان خود برای حمایت، قدردانی و ایجاد انگیزه در این افراد باید تلاش کند. فعالیت‌هایی که برای حمایت از طراحان می‌توان انجام داد:
حمایت مالی: در صورتی که به یک افزونه استاندارد وردپرس دست یافتید و از آن راضی بودید، می‌توانید به نشانه قدردانی از طراح آن حمایت کنید.

ارزیابی افزونه: همان‌طور که قبلاً ذکر شد، اشخاص بسیاری از افزونه‌ها استفاده می‌کنند و حتی در صورت رضایت، نظر خود را در ارتباط با آن ثبت نمی‌کنند. می‏توانید گامی بردارید و نظر مثبت و رضایت خود را به همراه ویژگی‌های مطلوب افزونه بیان کنید. این کار علاوه بر ایجاد انگیزه در طراح، موجب می‌شود سایر کاربران نیز به استفاده از این افزونه مشتاق شوند.

اقدامات لازم هنگام مواجه با عملکرد نامناسب افزونه

در صورتی که افزونه‌ای را نصب و فعال کردید، اما عملکرد صحیحی نداشت، ابتدا باید به بررسی افزونه بپردازید. ممکن است این افزونه با سایر افزونه‌ها یا قالب وردپرس سازگار نباشد. برای اطمینان از عدم بروز تداخل، سایر افزونه‌ها را غیر فعال کرده و مجدداً وبسایت خود را بررسی کنید. تداخل بین افزونه و قالب خود را نیز بررسی کنید.

می‌توانید از بخش پشتیبانی کمک بگیرید. در برخی موارد چون افزونه رایگان ارائه شده است، طراح آن هیچ مسئولیتی در مقابل پاسخگویی به سؤالات ندارد… ولی در بیشتر موارد می‌توان نتایج خوبی از این طریق به دست آورد.

تمامی موارد گفته شده در بالا برای مارکت‌ها و افزونه‌های پرمیوم نیز صدق می‌کند و باید به همان نسبت به آن‌ها نیز توجه کرد.

جمع‌بندی نهایی

یکی از گزینه‌های مهم که موجب افزایش قابلیت‌های وبسایت وردپرسی می‌شود، افزونه‌ها هستند. دقت در انتخاب افزونه و تشخیص بهترین گزینه از میان انبوهی از افزونه‌های ارائه شده، کار دشواری به نظر می‌رسد. برای ارزیابی و بررسی افزونه و یافتن یک افزونه استاندارد وردپرس، چندین روش وجود دارد از جمله:

 • بررسی افزونه‌های شاخص یا محبوب
 • مقایسه افزونه‌ها
 • بررسی ویژگی‌های هر افزونه
 • آزمایش افزونه

در نهایت با بررسی موارد ذکر شده، قادر به انتخاب بهترین افزونه استاندارد وردپرس با قابلیت‌های مورد نظر خود خواهید بود.

 


ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.