1
0

آموزش ویرایشگر جدید وردپرس گوتنبرگ

بدون دیدگاه
 • انتشار : دی ۹, ۱۳۹۷ - 6:51 ق.ظ
 • نویسنده : مدیر کل

همانطور که می دانید در وردپرس ۵ ویرایشگر محتوا کلاسیک با ادتیور بلوک وردپرس که به نام گوتنبرگ شناخته می شود، جایگزین شده است. امروز می خواهیم آموزش گوتنبرگ را با هم داشته باشیم. ویرایشگر بلوک وردپرس، روشی کاملا جدید برای ایجاد محتوا در وردپرس است. در این آموزش، به شما نحوه استفاده از بلوک ویرایشگر وردپرس و نحوه استفاده از آن برای ایجاد صفحات و پست های خیره کننده و جذاب به صورت بصری را با هم مرور کنیم.

تفاوت بین ویرایشگر بلوک وردپرس، گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک

قبل از اینکه از ویرایشگر جدید استفاده کنید، اول تفاوت ها را بین ویرایشگر بلوک گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک درک و مقایسه کنید.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس شبیه تصویر زیر است:

 

 

و اگر به وردپرس ۵ ارتقا دهید، آنچه می بینید، مشابه تصویر زیر است:

 

 

همانطور که می بینید این دو ویرایشگر از نظر ظاهری برای ایجاد محتوا در وردپرس، کاملا متفاوت هستند. ویرایشگر قدیمی و کلاسیک، مبتنی بر متن بود که کاملا شبیه مایکروسافت ورد بود. ویرایشگر جدید، رویکرد کاملا متفاوت و بلوک محور دارد. به همین دلیل، نام بلوک ویرایشگر وردپرس را به گوتنبرگ هم می گوییم.

بلوک ها “عناصر محتوایی” هستند که برای اضافه کردن “طرح بندی محتوا” اضافه می کنید. در واقع هر آیتمی که به پست یا صفحه اضافه می کنید، یک بلوک است. شما می توانید به ازای هر پاراگرف، ویدئو، گالری، صوت، لیست ها و …. یک بلوک اضافه کنید.

ویرایشگر قدیمی بهتر است یا ویرایشگر گوتنبرگ؟

ویرایشگر جدید راه ساده تر و راحت تری برای اضافه کردن انواع مختلف محتوا به پست ها و صفحات است. برای مثال، اگر قبلا نیاز به اضافه کردن یک جدول به صفحه وردپرس تان داشتید، باید یک افزونه جداگانه جدول باید استفاده می کردید. در حالیکه در نسخه جدید، ویرایشگر گوتنبرگ ، فقط لازم است “بلوک جدول” انتخاب کنید. سطر ها و ستون ها را تعریف کنید و محتوایتان را بنویسید.

 

می توانید عناصر محتوا مثل جدول، عکس، پاراگراف و … را در صفحه جابجا کنید. بالا و پایین ببرید. و هر رسانه ای که تمایل داشته باشید، در صفحه استفاده کنید. از همه مهمتر، یادگیری و کار با ویرایشگر بلوک وردپرس یا همان ویرایشگر گوتنبرگ، بسیار ساده و آسان است. که مزیت بزرگی برای مبتدیان وردپرس محسوب می شود.

میخواهیم، گوتنبرگ را طوری یاد بگیریم که مثل یک حرفه ای در وردپرس پست بگذاریم. در قسمت اول این آموزش جامع، موارد زیر را با هم مرور می کنیم.

 • استفاده از گوتنبرگ ، ویراشگر بلوک وردپرس جدید
 • ایجاد یک پست جدید با بلاگ پست جدید
 • اضافه کردن یک بلوک جدید
 • کار با بلوک ها با ویرایشگر جدید
 • ذخیره کردن بلوک ها و استفاده مجدد از آنها

و در قسمت بعد موارد زیر را با هم مرور می کنیم:

 • انتشار و تنظیمات پست در گوتنبرگ
 • تنظیمات پلاگین ها در ویرایشگر جدید
 • اضافه کردن برخی بلوک های مشترک در گوتنبرگ
 • بررسی برخی بلوک های محتوای جدید در گوتنبرگ
 • اضافه کردن بلوک های بیشتر به ویرایشگر گوتنبرگ
 • و در نهایت سوالات متداول در مورد گوتنبرگ

آماده اید؟ پس بیاید شروع کنیم.

استفاده از گوتنبرگ ، ویراشگر بلوک وردپرس جدید

ویرایشگر بلوک به صورت بصری و انعطاف پذیر طراحی شده است. شاید در نظر اول خیلی از ویرایشگر کلاسیک وردپرس متفاوت باشد. اما هنوز هم خیلی از فعالیت های قبل را می توان در گوتنبرگ هم انجام داد. پس بیایید اول با این فعالیت ها و چگونگی انجام آنها در گوتنبرگ آشنا شویم.

ایجاد یک پست جدید در ویرایشگر بلوک وردپرس

خب با ایجاد پست شروع می کنیم. چیزی که همیشه در سایت داشته و خواهید داشت. چه در وبلاگ چه در یک صفحه جدید. در پنل مدیریت وردپرس روی نوشته ها کلیک کنید و افزودن جدید را کلیک کنید.اگر هم می خواهید برگه جدیدی ایجاد کنید، روی برگه ها و افزودن برگه کلیک کنید.

 

به این صورت بلاک ویرایشگر را راه اندازی می کنیم.

اضافه کردن یک بلاک جدید

اولین بلوک هر پست یا نوشته، عنوان است. بعد از آن، می توانید با موس یا با کلید tab به زیر عنوان حرکت کنید تا بقیه نوشتن را شروع کنید.

 

 

به صورت پیشفرض، بلوک بعد از عنوان پاراگراف است تا نوشتن را شروع کنید. اما می توانید از هر نوع عنصر محتوایی که دوس داشته باشید استفاده کنید. کافی است روی دکمه روی اضافه کردن بلوک در گوشه سمت راست ویرایشگر، زیر یک بلوک موجود یا سمت راست بلوک، کلیک کنید. البته عکس زیر، گوتنبرگ در وردپرس انگلیسی است. در نسخه فارسی جهت ها سمت راست هستند.

 

با کلیک روی دکمه، منو اضافه کردن بلوک، با نوار جستجو در بالا و بلوک هایی که بیشتر استفاده می شوند، نشان داده می شود. می توانید از کلید tab برای فهرست دسته بندی های بلوک استفاده کنید. یا برای دسترسی راحت تر، کافی است عنصر محتوای مدنظرتان را جستجو کنید.

اگر هم نمی خواهید از موس استفاده کنید، کافی است تایپ کنید.

کار با بلاک ها با ویرایشگر جدید

هر بلاک تنظیمات مخصوص به خودش را دارد، که وقتی آن را انتخاب کنید، در بالای بلوک ظاهر می شود. دکمه ها هم بسته به بلوکی انتخاب کرده اید برای کار، بسته به نوع آن تغییر می کند. برای مثال، در تصویر زیر، بلوک پاراگراف را باز کرده ایم که تنظیمات متن مثل بولد کردن، چیدمان متن، بالت ها و … را می بینیم.

خب این از نوار ابزار. هر بلاک، تنظیمات خاصی هم دارد که در سمت چپ ظاهر می شود. مثل تصویر زیر:

می توانید همه بلوک ها و عناصر محتوا را در صفحه را با کشیدن، یا کلیک کردن روی دکمه های بالا و پایین، جابجا کنید.

ذخیره کردن بلوک ها و استفاده مجدد از آنها

یکی از مزایای بلوک ها امکان ذخیره آنها و استفاده مجدد است. این امکان بخصوص برای بلاگر ها که مکرر نیاز دارند، از بلوک هایی خاص استفاده کنند مفید است. کافی است روی دکمه منو در گوشه سمت راست هر بلوک کلیک کنید؛ و از گزینه “اضافه کردن به قابل استفاده مجدد” را انتخاب کنید.

در اینجا باید نامی برای بلوک مورد نظرتان انتخاب کنید. و دکمه ذخیره را کلیک کنید.

خب حالا که یک بلوک را ذخیره کرده اید بیایید با هم بررسی کنیم چطور در پست های دیگر قابل استفاده مجدد است. در پستی دکمه افزودن بلوک را کلیک کنید. بلوک مورد نظر شما در زیر دسته “قابل استفاده مجدد” وجود دارد. با جستجو هم می توانید آن را پیدا کنید.

در اینجا هم میتوانید پیش نمایش بلوک را ببینید و هم آن را به صفحه و پست مورد نظرتان اضافه کنید. خوب است بدانید، تمام بلوک های ذخیره شده در پایگاه داده وردپرس شما ذخیره می شوند و با کلیک روی “مدیریت بلوک های قابل استفاده مجدد” آنها را مدیریت کنید.

از اینجا می توانید همه را حذف و ویرایش کنید و یا اینکه خروجی بگیرید و در هر سایت وردپرسی دیگر که تمایل داشته باشید، استفاده کنید.

 

صفحه اصلی دانلود مستقیم
×

سـبد خـرید شـما

0 محصول
سبد خرید خالی است!